Як позмінна робота впливає на здоров’я

Як чергування впливають на здоров’я
Кому як не лікарю знати, що таке чергування. Також не рідко у нас трапляються і пацієнти з позмінним графіком роботи і витікаючими з цього проблемами зі здоров’ям.
Он-лайн видання Consultant Live наводить деякі факти і рекомендації з приводу оптимізації режиму роботи/відпочинку для людей, що працюють вночі.
Порушення сну і пов’язана з нею сонливість ведуть до поганої концентрації уваги, нещасних випадків, помилок, травм, і смертельних наслідків. Позмінна робота (мається на увазі робота у нічний час) також пов’язана з метаболічними порушеннями, які призводять до хронічних хвороб, таких як ожиріння, діабет і гіпертонія.
Нічною вважається зміна, що триває принаймні 7 годин поспіль і включає інтервал з півночі до п’ятої ранку. Рекомендується не працювати з дев’ятої вечора до п’ятої ранку. Порушення, до яких може призводити позмінна робота: ожиріння, цукровий діабет, гіпертонія, підвищення загального холестерину крові, тригліцеридів, маркерів запалення (СРБ) (Diabetol Metab Syndr. 2015;7:45).
Сучасне життя тісно пов’язане з цілодобовими сервісами і позмінною роботою.
Так, приблизно 30% американців мають можливість спати не більше шести годин на добу.
Дослідження NHANES I виявило, що гіпертензія була значно поширена серед 24 тисяч людей, що спали не більше 5 годин на добу (відносний ризик 2.10; 95% довірчий інтервал 1.58-2.79) (Sleep. 2005;28:1289-96). Ця закономірність збереглася після поправки на наявність діабету і ожиріння. Висновок: депривація сну у здорової людини вірогідно може призвести до підвищення артеріального тиску і надмірної активації симпатичної нервової системи.
Систематичний огляд літератури виявив тверді докази щодо зв’язку надмірної ваги і позмінної роботи (Scand J Work Environ Health. 2011;37:263-275). Деякі дослідження виявили зв’язок між позмінною роботою і збільшенням споживання їжі з переважанням вуглеводних продуктів. Знижена фізична активність також робить свій вклад.
П’ятирічне слідження, яке проводилося на Тайвані і включало 387 працюючих жінок, що вже мали 1-2 факторів ризику метаболічних захворювань, показало у 4,6 та 12,7 разів відповідно збільшений ризик захворювання (Chronobiol Int. 2009;26:740-755).
Також існують докази впливу позмінної роботи на розвиток діабету. Було проведено дослідження серед 177 тисяч медсестер віком від 25 до 67 років. У тих, хто мав позмінний графік протягом 1-2 років ризик розвитку цукрового діабету типу 2 збільшувався на 5%, в порівнянні з контрольною групою. Цей ризик збільшувався до 20% після 3-9 років чергувань, до 40% після 10-19 років і до 60% після 20 років такої роботи (PLoS Med. 2011;8:e1001141).
Існують універсальні поради стосовно планування режиму праці/відпочинку, аби мінімізувати можливу шкоду від регулярних чергувань:
-
обов’язково спіть щонайменше 7 годин кожні 24 години;
-
основна частина сну має бути одразу після зміни;
-
спробуйте поспати протягом 30 хвилин – 2 годин перед нічною зміною;
-
короткий сон на 20-30 хвилин під час зміни допоможе зберегти бадьорість, особливо при відповідальній роботі!
Джерело: Consultant Live