Троє чоловіків, дві зими і кофеїн

Чи зневоднюють чай і кава організм?
Цікаву публікацію на медичну тематику розмістив сайт Української служби BBC. Мова йде про давно відомий “факт”, а чи швидше міф, що кава та чай зневоднюють організм (виводять воду).
Розповідається, що одне з найавторитетніших досліджень у цьому питанні було здійснене близько 100 років тому на вибірці з трьох чоловіків, які поперемінно пили то чай то каву, то просто воду дві зими під ряд і визначався їх діурез.
Автори дослідження дійшли висновку, що якщо чоловіки два місяці утримувалися від чаю та кави, а потім починали пити воду з кофеїном, кількість сечі зростала на 50%. Але коли вони поверталися до регулярного споживання кави, діуретичний (сечогінний) ефект сходив нанівець.
Також наводяться і деякі інші наукові дані. Так, відповідно до дослідження цього року —
У ході експерименту чоловіки пили чотири чашки кави в день, що набагато більше, ніж випиває середній споживач кави. Не було отримано жодних даних, які б підтверджували, що піддослідні зазнали зневоднення – порівняно з тими, хто пив саму лише воду.
Зізнаюся, я й сам радив людям утримуватись від кофеїну, коли треба було “наводнювати” тіло. Можу сказати, що деякі з моїх пацієнтів відмічали, що частіше бігали в туалет після кави. До речі, десь я зустрічав таке твердження, що будь-які речовини, розчинені у воді дають сечогінний ефект. А чому ні?
Та втім, чашка кави на день — мабуть не такий вже суттєвий фактор водного балансу… але і поповнювати його за рахунок одного лише чаю — не кращий варіант.
Думаю, аби не мати крайностей — універсальним правилом гідратації буде “по-більше рідини — натуральної і різної” — вода, молоко, соки, чай, компот. Такий режим точно нікому не набридне)