Різниця в артеріальному тиску на руках — ознака проблем із судинами

Різниця в кров’яному тиску на руках – ознака судинного захворювання.
Великобританія — За даними мета-аналізу, опублікованого в мережі 30 січня журналом Lancet – різниця в систолічному артеріальному тиску на ліктьових артеріях пацієнта 15 мм рт.ст. і більше може свідчити про наявність безсимптомного захворювання периферичних судин.
В останній Настанові з гіпертензії Національного інституту охорони здоров’я та клінічної майстерності Великобританії (NICE) відзначається, що різниця в 20 мм рт.ст. або більше між руками пацієнта є “нетиповою” і часто асоціюється з супутніми судинними захворюваннями. В Настанові також рекомендується рутинно вимірювати АТ на обох руках протягом декількох років, але більшість лікарів первинної ланки в Об’єднаному Королівстві не дотримуються цієї поради, кажуть д-р Крістофер Е . Кларк (Christopher E. Clark) з Інституту медичних досліджень, Університет Ексетер (Англія), і його соратники.
Щоб встановити, чи є невелика відмінність (10-15 мм рт.ст.) систолічного АТ між руками пов’язаним з периферичними або серцево-судинними захворюваннями, вони провели мета-аналіз двадцяти досліджень, що стосуються цього питання.
Дослідники виявили, що різниця в 10-15 мм рт зустрічалася в 12-15% досліджуваних та була пов’язана із захворюваннями периферичних судин низькою чутливістю, але дуже високою специфічністю. “Ця загальна поширеність відповідає опублікованим оцінками в популяційних дослідженнях, вказуючи, що результати мета-аналізу можуть бути перенесені на загальну популяцію”, — зазначили вони.
Зокрема, п’ять досліджень, які шукали кореляцію систолічного АТ з даними інвазивної ангіографії показали, що різниця в 10 мм рт.ст. і більше була прямо пов’язане з підключичним стенозом на стороні більш низького тиску (Lancet 2012; 379(9819)905-14).
В узагальнених результатах досліджень з неінвазивною оцінкою судинних захворювань, різниця в 15 мм рт.ст. і більше була пов’язана не тільки із захворюваннями периферичних судин (чутливість 15% і специфічність 96%), але і з цереброваскулярною патологією (чутливість 8% і специфічність 93%), а також збільшенням серцево-судинної і загальної смертності.
У п’яти дослідженнях така низька різниця, як в 10 мм рт.ст. була пов’язана із захворюваннями периферичних судин (чутливість 32% і специфічність 91%).
Ці результати залишаються незмінними у всіх дослідженнях, які використовували різні методи вимірювання АТ, незалежно від того, чи набиралися когорти високого ризику з лікарень або ж набирали пацієнтів із середнім ступенем ризику серед загальної популяції.
Оскільки дане дослідження було мета-аналізом, а не рандомізованим клінічним дослідженням, “то клінічно значуща різниця в систолічному АТ на руках (все ще) не встановлена. Однак ми пов’язуємо різницю з підвищеною ймовірність захворювань периферичних судин і з потенційними відмінностями в тривалості життя. Необхідні подальші дослідження для встановлення верхньої межі різниці [АТ] на руках “, — пишуть доктор Кларк і його колеги.
Дослідження було профінансовано Королівським колледжом лікарів загальної практики.
За матеріалами Intern Med News.