Дещо нове про імунопрофілактику сезонного грипу

Вакцинація від сезонного грипу попереджує ускладнення.
Останній місяць осені.. Починається сезон застуд. І у закордонних виданнях з’явилося декілька публікацій про нові дослідження у галузі вакцинації від грипу. Хто бажає зробити щеплення — ще не пізно звернутись за консультацією до кабінету щеплень чи до дільничого лікаря. А я розповім, що новенького повідали вчені.
Отже, як виглядає — імунна відповідь на вакцину від грипу дозозалежна. “Високодозова гирпозна вакцина захищає значно краще, ніж у звичайній дозі” — стверджує заголовок видання Internal Medicine News від 25 жовтня 2013 року.
Компанія Sanofi Pasteur створила тривалентну інактивовану вакцину (Fluzone High-Dose vaccine), що містить по 16 мкг гемаглютиніну на кожен штам вірусу. Це у чотири рази більше антигену, ніж у стандартній дозі Флюзону. Ця форма була розроблена для покращення імунної відповіді у групі ризику — людей похилого віку, що старші за 65 років. Після отримання ліцензії на препарат організували випробування серед людей у цій віковій групі. Було залучено більш як 32 тисячі громадян США і Канади старше 65 років та охоплено два “холодні” сезони – 2011-2012, 2012-2013 років.
У середньому, нова доза була ефективнішою на 24%. Якщо точніше – перевага була більш вираженою у літніх людей, відзначають епідеміологи. Серед осіб у віці 65-74 років відносна ефективність була майже 20%, а серед осіб віком 75 років і старше, відносна ефективність склала 32%. Всі випадки захворювань перевірялись лабораторно і культурально.
Високодозова вакцина значно знизила ризик розвитку пневмонії, пов’язаної з лабораторно підтвердженим грипом на 53%. Ризик серцево-судинних ускладнень протягом 30 днів після початку захворювання зменшився майже на 30%, а ризик пов’язаних з грипом 30-денних госпіталізацій скоротився приблизно на 40%. Ось такі переможні цифри.
Наступна стаття підтверджує кращу стійкість імунізованого організму до серцево-судинних подій: “Вакцина від грипу пов’язана з нижчим серцево-судинним ризиком”, — йдеться в он-лайн публікації Журналу Американської медичної асоціїції (JAMA) двома днями раніше, 23 жовтня.
Був проведений метааналіз світової літератури. Справа в тому, гострі респіраторні інфекції, і грип, як найтяжча з них, здантні провокувати судинні катастрофи на фоні вираженого інтоксикаційного синдрому. Це нікому не здається дивним. І з цього ж випливає, що попередження важких респіраторних захворювань могло б покращити прогноз для людей з високим СС-ризиком (у літніх людей). Так воно і підтвердилося. Причому, що більший був СС-ризик — то краще він зменшувався завдяки вакцинації. Детальніше читайте в оригіналі.
Про успіхи від щеплень у дітей повідомляється під заголовком “Вакцина від грипу зменшує ризик важкого захворювання” у тому ж інтернет-виданні Internal Medicine News від 17 жовтня. Дослідження випадок-контроль було преведено серед дітей у два останні епідемічні сезони (2011-2012, 2012-2013 рр.) і показало, що вакцинація проти грипу забезпечує меншу кількість небезпечних для життя ускладнень.
У “випадки” включили 44 дитини з небезпечним для життя підтвердженим грипом, в “контроль” — 172 пацієнти без грипу педіатричного відділенні інтенсивної терапії (ПВІТ), і 93 дитини серед населення без грипу. Лише 18% дітей у групі випадків і 31% у контрольній групі ПВІТ були повністю щеплені, в порівнянні з 50% серед контрольного населення. “Ті діти, які були повністю щеплені, мали на 74% менше шансів потрапити у ПРІТ через захворювання на грип”, — повідомив д-р Ед Белангія (Ed Belangia) з Фонду клінічних досліджень Маршфілда, що представила дані від імені автор дослідження Джила Фердінандса (Jill Ferdinands), доктора філософії Центру контролю і профілактики захворювань.
З власного досвіду можу сказати, що вже третій рік поспіль щеплююся французьким Ваксігрипом. Ніяких побічних ефектів не відчував (була лише еритема у місці ін’єкції) і грипом не хворів за ці три роки. Як там раніше було — нажаль не пам’ятаю.
Щеплення тема дуже не однозначна і серед фахівців галузі і серед населення. Хоча з цієї замітки не важко зрозуміти моє ставлення до щеплень від грипу, залишаю робити висновки лише читачам.