Нітрогліцеринова мазь дещо підвищує щільність кісткової тканини

Нітрогліцеринова мазь дещо підвищує щільність кісткової тканини.
Канада — Згідно з результатами подвійного сліпого дослідження проведеного на 243 пацієнтках, нітрогліцеринова мазь підвищує мінеральну щільність кісткової тканини, уповільнює її резорбцію і зміцнює структуру.
У моноцентровом подвійному сліпому клінічному дослідженні доктор Софі Джамал (Sophie A. Jamal) з Університету Торонто і її колеги оцінювали ефективність щоденної аплікації 2%-ї нітрогліцеринової мазі протягом двох років для збільшення мінеральної щільності кісток (МЩК). Але дослідження було маломасштабним, щоб напряму визначити вплив препарату на ризик переломів.
Первинно оцінювали зміни в поперековому відділі хребта після 2 років лікування. У порівнянні з жінками з групи плацебо, ті, хто застосовував активний нітрогліцерин показали значне збільшення МЩК (близько 7%) в поперековому відділі хребта.
Дослідження також показало збільшення об’ємної трабекулярної МЩК на 12% в променевій кістці і на 8,5% в великогомілковій; збільшення товщини кортикального шару на 14% і 25% у цих кісток відповідно (JAMA 2011; 305:800-07).
Застосування нітрогліцерину, у порівнянні з плацебо, було асоційовані зі значним зростанням у крові рівня специфічної кісткової лужної фосфатази – маркера формування кісткової тканини. Це збільшення склало 14% за 3 місяці, 21% за 12 місяців і 35% за 24 місяців. У той же час, рівень N-телопептиду сечі, маркера кісткової резорбції, зменшився на 20% за 3 місяці, на 33% за 12 місяців та на 54% за 2 роки.
Однак, головні болі були частішими при прийомі активного нітрогліцерину, і нерідко вели до переривання лікування. Частота головних болів значно зменшувалася з часом і жодна людина не відмовився від лікування через головний біль на другому році дослідження.
На завершення автори пишуть, що наведені в експерименті переваги нітрогліцерину, разом з його широкою доступністю, простотою застосування і низькою ціною, обгрунтовують необхідність подальшого вивчення ефективності нітратів у зменшенні ризику переломів.
За матеріалами JAMA.