Блог Віталія Івасенка
Доказова медицина в дії
  • Про автора
  • Про автора
  • Home
  • /
  • Новини

Коли кава може продовжити життя


Не все так погано з кавою

Не все так погано з кавою

Ще з університету я знав, що вживання кави є незалежним фактором ризику серцево-судинних захворювань. Тобто провокує підвищення артеріального тиску, а за ним – небезпечні для життя крововиливи і тромбози. Але після того як пацієнтка запитала у мене, скільки кави можна випивати вдень без шкоди для здоров’я?.. – мені і самому стало цікаво.

Переглянувши статті по темі одразу відмітив для себе – що не все так погано з кавою. Але тут буду викладати факти, як і належить фахівцю)  Подані нижче дані зовсім свіжі – за останні 2-3 роки.

Якщо ти кавоман – тобі пощастило: кава знижує ризик ранньої смерті

В США Ерікка Лофтфілд (Erikka Loftfield) і її колеги з Національного онкологічного інституту (National Cancer Institute) провели дослідження з вибіркою більше 90 тисяч чоловік. Кожен з них повідомив авторам про свій раціон і частоту вживання кави. При цьому ніхто з опитаних не страждав на рак або серцево-судинні захворювання. Спостереження за учасниками дослідження тривало з 1998 по 2009 рік.

Автори проаналізували, скільки людей померло за період спостереження і з’ясували, що мінімальною смертність була серед тих, хто випивав 4-5 чашок кави щодня. Цікаво, що в цю групу щасливчиків увійшли і ті, хто вживав каву без кофеїну! І тут на тобі.. Ризик ранньої смерті серед кавоманів був значно нижче, ніж серед тих, хто взагалі відмовився від кави (я не кавоман).

Вчені прямо не стверджують, що кава продовжує життя, але припускають, що вживання кави якимось чином регулює запальні процеси і впливає на роботу серцево-судинної системи.

Джерело Am J Epidemiol. 2015;182(12):1010-22.

Ще більш грунтовне дослідження провели вчені з Гарвардської школи громадського здоров’я (Harvard T.H. Chan School of Public Health). Автори проаналізували дані 208 000 людей. Спостереження тривали протягом 30 років(!), в ході яких кожні 4 роки учасники дослідження заповнювали спеціальні анкети, відповідаючи на питання про свій раціон.

Виявилося, що люди, які щодня випивають не більше 5 чашок кави, рідше вмирають від серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та неврологічних захворювань. Також ці люди менш схильні до суїциду. (Ось і відповідь на поставлене пацієнткою питання.)

Вчені на чолі з Мінг Дінг (Ming Ding) стверджують, що для здоров’я однаково корисні як кава з кофеїном, так і декофеїнізований напій. Тож попередня інформація підтверджується. Автори вважають, що позитивний ефект пов’язаний не з кофеїном, а з іншими біоактивними речовинами, що містяться в зернах кави. Вони знижують резистентність до інсуліну і рівень прозапальних цитокінів в організмі. Втім, дослідники відмічають, що до отриманих результатів варто поставитися з обережністю, а для з’ясування того, як саме кава впливає на здоров’я, ще потрібні додаткові дослідження.

Джерело Circulation. 2015;132(24):2305-15.

На душі коти шкрябають? – випий кави: кава рятує від самогубств

Що стосується ризику суїцидів, то ось іще одне джерело. Фахівці Гарвардської школи медицини провели мета-аналіз масиву даних, отриманих в ході трьох масштабних довготривалих досліджень, присвячених стану здоров’я американців, зайнятих у сфері охорони здоров’я, і ​​з’ясували, що регулярне споживання кави практично у два рази знижує ризик суїциду. Принаймні, у цій групи населення. Робота опублікована в журналі The World Journal of Biological Psychiatry, 2013.

У дослідженнях, що тривали з кінця 1980-х років до 2008 року, було задіяно в цілому понад 200 тисяч осіб, більшу частину з яких становили медсестри. Кожні чотири роки вони відповідали на питання, в тому числі, і про те, як часто і в яких кількостях вони вживають каву, кофеїн-вмісні напої або каву без кофеїну. За цей період було зареєстровано 277 смертей в результаті самогубства.

В результаті аналізу даних з’ясувалося, що між споживаним об’ємом кофеїну і суїцидальною поведінкою існує зворотна залежність – чим більше кави, тим менше ризик самогубства. Так, для тих, хто п’є менше однієї чашки (близько 237 мілілітрів) кави на тиждень, в порівнянні з тими, хто п’є чотири і більше чашок кави в день, ризик покінчити життя самогубством вище приблизно на 50 відсотків.

На думку авторів, виявлений феномен пояснюється тим, що кофеїн не тільки стимулює центральну нервову систему, але і діє як м’який антидепресант, посилюючи секрецію основних нейромедіаторів в головному мозку – серотоніну, дофаміну і норадреналіну. Цей же ефект пояснює результати опублікованого в 2011 році дослідження, що демонструє 15-відсоткове зниження ризику розвитку депресії у любителів і, в першу чергу, любительок кави.

У той же час, автори роботи не рекомендують безконтрольно збільшувати щоденну дозу кофеїну, вказуючи на те, що цей рівень є індивідуальним для кожної людини, а його перевищення може спричинити небажані побічні ефекти. На їхню думку, дві-три чашки кави в день (близько 400 міліграмів кофеїну) є найбільш оптимальною дозою.

Джерело World J Biol Psychiatry. 2014;15(5):377-86.

Кава захищає від цукрового діабету типу 2 (ЦД 2)

Зробив ще одне відкриття для себе: регулярне вживання кави знижує ризик розвитку діабету 2 типу. Дослідницька група з Охруського університету (Aarhus University, Данія) під керівництво Сорена Грегерсона (Søren Gregersen) з’ясувала, що досить випивати 3-4 чашки кави щодня.

Дослідники вивчили склад напою і виявили, що запобігти розвитку діабету 2 типу допомагає зовсім не кофеїн – він надавав лише короткочасний ефект на рівень інсуліну і глюкози.

Вчені провели ряд експериментів на клітинних лініях щурів і з’ясували, що ключову роль грали кафестол і кавова кислота, які також входять до складу кави. Вони були здатні збільшувати вироблення інсуліну при додаванні глюкози.

Автори, проте, відзначають, що при приготуванні кави велика частина кафестола затримується використовуваними фільтрами, саме тому вони не виключають, що корисними властивостями володіють і інші компоненти, що входять до складу напою.

Ще вони припускають, що і кафестол, і кавова кислота цілком підійдуть для розробки нових антидіабетичних препаратів.

Джерело EurekAlert, гру 2015.

По діабету є ще подібна інформація за 2014 рік. Швейцарський Інститут наукової інформації про каву (ISIC, є і такий!) опублікував дані про вплив цього напою на розвиток цукрового діабету другого типу.

Результати аналізу безлічі досліджень показали, що регулярне і помірне споживання кави здатне знизити ризик розвитку інсулін-незалежного цукрового діабету.

Основні їх висновки такі:

  • Епідеміологічні дані свідчать, що у людей, які щодня вживають три-чотири чашки кави – ризик розвитку ЦД 2 знижений на 25 відсотків в порівнянні з тими, хто вживає менше двох чашок кави в день або не вживає її зовсім.

  • Кожна додаткова чашка кави знижує ризик розвитку ЦД 2 в середньому ще на сім-вісім відсотків.

  • При цьому, згідно з усією наявною на той час інформацією, кофеїн не є причиною такого ефекту, оскільки споживання кави з кофеїном, і без нього сприяє зниженню ризику розвитку діабету.

  • За припущеннями вчених, протидіабетична дія кави обумовлена вмістом в ній таких компонентів, як хлорогенова кислота (антиоксидант) і трігонелін (алкалоїд).

Кожному віку – своя доза: існує вікова толерантність до кави

Спостерігається також залежність ефектів від віку. За даними, опублікованими в 2013 році Університетом Південної Кароліни, 28 стандартних чашок кави на тиждень (4 чашки кави в день) – пороговий рівень, перевищення якого різко збільшує статистичні показники смертності від будь-яких причин у віковій групі до 55 років. Особливо цей ефект стосується чоловіків – споживання чотирьох чашок кави в день і більше підвищує смертність в цій групі на 56 відсотків в порівнянні з тими, хто взагалі не п’є кави. Серед жінок до 55 років перевищення цього порогу пов’язано з дворазовим підвищенням рівня смертності.

При цьому у віковій групі старше 55 років подібного негативного ефекту від споживання кави не виявлено.

Цікаво, що не вдалося підтвердити зв’язок між кавою і смертністю саме від серцево-судинних захворювань, що власне було метою дослідження.

Джерело Mayo Clin Proc. 2013 Oct;88(10):1066-74.

Кавоманами народжуються: генетична толерантність до кави

Вчені давно підозрювали, що існування індивідуальних відмінностей у реакції організму на каву пояснюється генами. Для прояснення цієї загадки навіть був створений Coffee and Caffeine Genetics Consortium, учасникам якого вдалося встановити, що специфічні варіації двох генів, AHR і CYP1A2, дозволяють своїм носіям засвоювати кофеїн краще за інших. Нове, більш масштабне дослідження, розпочате генетиками з Гарвардської школи громадського здоров’я, дозволило виявити ще шість «кавових» генів.

Для цього вчені провели мета-аналіз масиву даних, отриманих в ході повної розшифровки геномів більш ніж 120 тисяч регулярних споживачів кави європейського і афро-американського походження. В результаті були виявлені шість нових ділянок геному, точкові мутації в яких визначають ефект, який чинить кофеїн на здоров’я. Дві з них – в районі залучених в метаболізм кофеїну генів POR і ABCG2. Ще дві – пов’язані з генами BDNF і SLC6A4, що впливають на ступінь задоволення, одержуваного від кави. Інші дві варіації стосуються генів, що регулюють обмін ліпідів і глюкози GCKR і MLXIPL, які раніше навіть не підозрювали у зв’язку з метаболізмом або з неврологічними ефектами кофеїну.

При цьому, як виявилося, мутації в генах GCKR, MLXIPL, DNF і CYP1A2 асоційовані з дуже високим рівнем споживання кави, а також з пристрастю до паління, схильністю до ожиріння і діабету, але, в той же час, нормальними профілями ферментів печінки, ліпідів і факторів запалення.

Як застосувати статистичні дані до конкретної людини?

Думаю це просто. Я, наприклад, і без генетичного аналізу знаю, що кавоманом не стану: вже після другої чашки з’являються неприємні відчуття – серцебиття, тривога. А ось чорний чай – зовсім інша справа! Пояснюється це тим, що толерантність до кави (і до інших продуктів харчування) залежить від швидкості метаболізму її компонентів. В одній тільки каві їх сотні! Тому користуючись здоровим глуздом і вищенаведеними науковими даними зроблю висновки як лікар:

  • Перш за все – варто покладатися на своє самопочуття після вживання кави.

  • Кавоманам не варто відмовлятися від цього напою, оскільки він не є абсолютним злом і все визначається кількістю.

  • Ми ніяк не вирахуємо індивідуальну допустиму дозу кави, але варто пам’ятати, що це має бути не більше чотирьох чашок еспресо на день (я би вже вмирав), принаймні для людей до 55 років.

  • Людям з підвищеним артеріальним тиском (або зі схильністю) варто перейти на декофеїнізований напій, пам’ятаючи, що корисні властивості напою при цьому зберігаються

Варто ще відмітити: результати деяких інших досліджень говорять, що користь приносить тільки чорна гірка кава, а додавання вершків або цукру робить її набагато менш цінною для здоров’я. Можна погодитися, звичайно, що декому такі продукти як цукор або жирні вершки будуть навіть протипоказані. Але кава тут вже нідочого:)


Posted on 06.03.2016 by Віталій Івасенко. This entry was posted in Новини and tagged кава, кардіологія, кофеїн. Bookmark the permalink.
Не для пацієнтів. Про різницю між приватним лікарем і бюджетним
Трускавець: місто-курорт

Напишіть відгук Скасувати відповідь

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    Останні публікації

    • Скасувати нострифікацію лікарських дипломів для своїх
    • Польща скасовує нострифікацію дипломів для українських медиків?
    • Так скільки того холестерину в яйцях?
    • Післядипломне стажування для лікарів у Польщі
    • Інтернатура в Польщі

    Ключові слова

    ЛОР НПЗП ТЕЛА ХОЗЛ ЧМТ антиагреганти антибіотики антикоагулянти артеріальна гіпертензія атеросклероз бета-блокатори вагітність гастроентерологія грип ендокринологія кава кардіологія кофеїн легенева гіпертензія метформін мистецтво діагностики навчання в Польщі неврологія невідкладні стани нострифікація диплому лікаря ортопедія остеоартроз остеопороз охорона здоров'я в Польщі польська мова для лікарів профілактика рак ревматологія синдром Рейно статини фармакологія фібриляція передсердь хвороба Альцгеймера хіміотерапія хірургічні втручання цукровий діабет імунологія інсульт інфаркт міокарда інфекційні хвороби

    Категорії

    • Uncategorized (6)
    • Інформація від партнерів (1)
    • Мої замітки (31)
    • Новини (37)
    • Робота лікарем в Польщі (13)

    Архів

    • Квітень 2018 (3)
    • Листопад 2017 (1)
    • Жовтень 2017 (1)
    • Серпень 2017 (2)
    • Квітень 2017 (1)
    • Березень 2017 (1)
    • Лютий 2017 (1)
    • Січень 2017 (1)
    • Серпень 2016 (1)
    • Червень 2016 (1)
    • Травень 2016 (2)
    • Квітень 2016 (2)
    • Березень 2016 (3)
    • Лютий 2016 (2)
    • Жовтень 2015 (5)
    • Вересень 2015 (3)
    • Серпень 2015 (1)
    • Липень 2015 (1)
    • Червень 2015 (2)
    • Травень 2015 (1)
    • Лютий 2015 (1)
    • Грудень 2014 (1)
    • Листопад 2014 (4)
    • Жовтень 2014 (1)
    • Липень 2014 (1)
    • Травень 2014 (2)
    • Квітень 2014 (2)
    • Листопад 2013 (5)
    • Вересень 2013 (5)
    • Липень 2013 (3)
    • Травень 2013 (1)
    • Березень 2012 (1)
    • Лютий 2012 (1)
    • Січень 2012 (3)
    • Вересень 2011 (5)
    • Червень 2011 (1)
    • Травень 2011 (1)
    • Квітень 2011 (1)
    • Березень 2011 (4)
    • Лютий 2011 (3)
    • Січень 2011 (1)

Мета

  • Вхід
  • RSS публікацій
  • RSS коментарів
  • WordPress.org

Статистика

Теги

ЛОР НПЗП ТЕЛА ХОЗЛ ЧМТ антиагреганти антибіотики антикоагулянти артеріальна гіпертензія атеросклероз бета-блокатори вагітність гастроентерологія грип ендокринологія кава кардіологія кофеїн легенева гіпертензія метформін мистецтво діагностики навчання в Польщі неврологія невідкладні стани нострифікація диплому лікаря ортопедія остеоартроз остеопороз охорона здоров'я в Польщі польська мова для лікарів профілактика рак ревматологія синдром Рейно статини фармакологія фібриляція передсердь хвороба Альцгеймера хіміотерапія хірургічні втручання цукровий діабет імунологія інсульт інфаркт міокарда інфекційні хвороби

Категорії

  • Uncategorized
  • Інформація від партнерів
  • Мої замітки
  • Новини
  • Робота лікарем в Польщі
wp темы