Польща скасовує нострифікацію дипломів для українських медиків?

Варшава обдумує спрощення нострифікації дипломів
Може би і хотілося, але це не так. Останнім часом у польському інфопросторі пожвавилася дискусія щодо спрощення умов для працевлаштування лікарів з-поза Євросоюзу. На момент написання статті я знаходжуся в Польщі. А від колег з України доходять чутки, що підтвердження дипломів скасували і нас вже чекають…
Розповім, з чого це все почалося, і чому саме тепер.
Передісторія. Страйк лікарів-резидентів у Польщі
Лікарі-резиденти – для довідки – зазвичай молоді лікарі, які проходять спеціалізацію за державним замовленням.
З жовтня 2017 року у Варшаві резиденти починають страйк у формі голодування. Невдовзі до них приєднуються колеги з інших міст. Вимоги до уряду звичайні і зрозумілі: підвищення зарплат, покращення умов праці і так далі, якщо коротко. Але до голодування, наскільки я знаю, ще не доходило. Переговори з профільним міністром безуспішні.
Голодування не допомогло, тому через якийсь місяць організували нову акцію: молоді лікарі масово відмовляються працювати понаднормово, тобто не більше 48 годин на тиждень. Так вчинили, за різними оцінками, 3-5 тисяч лікарів. І ця цифра стала критичною: в лікарнях почали зачинятися окремі відділення через неможливість елементарно скласти графік чергувань.
І десь, приблизно, в цей період пішли перші повідомлення у польских ЗМІ на тему українських лікарів. Причому, таке враження склалося, ніби це просто чутки пустили: бо польські офіційні інституції не виявляли жодної ініціативи з цього приводу. Міністерство охорони здоров’я Польщі на уточнюючі запитання журналістів заявило, що наразі вивчається досвід інших країн в працевлаштуванні лікарів з-поза Євросоюзу, але(!) процес триває вже давно і “не пов’язаний з останніми подіями”, тобто зі страйком. Аякже. Таким чином, жодних проектів законів, громадських обговорень чи ще якихось офіційних актів міністерство на зовні не видавало. Тому я поставився дуже скептично до таких повідомлень про спрощення процедур для наших лікарів. Але,.. невже заворушилися?
Новий міністр охорони здоров’я
У січні 2018-го, на фоні все тих же страйків приходить новий відомчий міністр, кардіолог з Варшави, професор Лукаш Шумовскі. Останнім часом він працював у департаменті науки і вищої освіти міністерства охорони здоров’я. Досить швидко знаходить спільну мову з резидентами. Уряд погодився збільшити видатки на охорону здоров’я.
А у березні цього року вже з’являються повідомлення, що міністерство охорони здоров’я Польщі починає консультації у справі нострифікації закордонних дипломів з міністерством науки і вищої освіти. Як коментує цю ситуацію в одному з інтерв’ю сам міністер:
“Я почуваюся більшою мірою відповідальним за лікарів, які навчалися в Польщі, за польських лікарів. Але звичайно що колеги з України, з Білорусі працюють у наших лікарнях і працюють дуже добре. Частина з них, а мабуть більшість – чудово підготовлені. Натомість ми, в даний час, аналізуємо системи, які є в сусідніх країнах і обмірковуємо в який спосіб пристосувати наше законодавство так, щоб воно не було надмірно ліберальне – щоб ми не латали дірки колегами з-за кордону, і ані надмірно обмежуюче, щоб не блокувати певних, з рештою, природніх процесів, бо частина колег хоче приїхати працювати до Польщі.. ну і добре.” Це все, що сказав очільник відомства на дану тему у 15-хвилинному інтерв’ю.
Міністер науки і вищої освіти Польщі, Станіслав Швед, в свою чергу, заявляє, що “рішуче підтримує ідею спрощення процесу нострифікації лікарських дипломів з країн, що не належать до Євросоюзу”, і готовий представити проект відповідного закону, над яким “інтенсивно працює”, вже у квітні. Він пояснює: мова йде про те, щоб створити цілий список привілейованих спеціальностей (близько 20), в яких процедура визнання кваліфікації була би спрощена незалежно від країни, де отримувалась освіта. Висловлює впевненість, що поруч з медиками там точно мають бути будівельники, айтішники і водії.
Тож певні потенційні зрушення в справі легалізації лікарських дипломів я пов’язую саме з приходом нового міністра охорони здоров’я Польщі. За попереднього все було “під контролем”.
Станом на 22 квітня 2018 року ще ніяких проектів законів немає.